İzmir'de 1986 yılında doğdu. Tiyatro eğitimini 2008 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları, Oyunculuk Bölümü’nde tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde yüksek lisans programından 2019 yılında “Masal Anlatıcılığı ve Günümüz Masal Anlatıcılığında Hazırlık Süreçleri” başlıklı teziyle mezun oldu.

       2008 yılından itibaren çocuk ve gençlik oyunlarında rol aldı. Bunun yanı sıra çocuklarla, gençlerle ve yetişkinlerle tiyatro çalışmaları yaptı, bireysel olarak oyunculuk dersleri verdi. 2014 yılında masallarla ve masal anlatıcılığı ile tanıştı ve çalışmalarını anlatıcılık alanında yapmaya devam etti.

 

      Farklı anlatıcılık ekollerini deneyimlemek ve bakış açısını genişletmek amacıyla çeşitli eğitimler aldı. 2014 yılında Judith Liberman’ın anlatıcılık modüllerine katıldı, 2016’da Seiba Uluslararası Hikâye Anlatılıcılığı Merkezi’nde iki yıllık “Anlatıcının Yolu” sertifikalı programını tamamladı, 2016 yılında Sue Hollingsworth’ün biyografik anlatım kampına katıldı.  

        Ayşe Nilgün Arıt’tın “Maya Şaman Öğretisi Eğitimi” çalışmalarına katılması, hayatına ve anlatıcılık sanatına şamanik bakış açısı ile bakma şansını sundu, çalışmalarında farklı bir yön çizmesinin kapılarını açtı. Efe Elmas'tan masalların ve mitlerin simge ve arketipleri üzerine aldığı eğitimler anlatıcılık alanında derinleşme imkanı sundu. Efe Elmas ile ortaklaşa yürüttükleri “Masal ve Arketip” , “Şifalı Masallar” atölyelerinde masal anlatımı ve masalların yorumlanması çalışmaları yaptılar. Bu çalışmaların yanı sıra “Masallarla İçsel Keşif Ruhun Yolculuğu” masal kampları düzenlemektedirler. 

      İzmir Devlet Tiyatrosu bünyesinde yönetmenliğini Gürol Tonbul'un yaptığı "Bizden Masallar" projesinde Nohut Oğlan ve Şahmeran masalları ile seyirci karşısına çıktı. Projenin prova ve çalışma aşamalarının sonucunda, masal anlatıcılığı performans sanatı ile birleştirilerek yeni bir ifade biçimi geliştirildi. Nohut Oğlan masalı ile 2018 Türkiye – Tayland Karşılıklı Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında Tayland'da Türkiye'yi temsilen bulundu.
“Bizden Masallar” halen İzmir Devlet Tiyatrosu'nda, cezaevlerinde, köy okullarında, festivallerde anlatılmakta olup çocuklar ve yetişkinler için sahnelendi.

         Kadim İnsan Gençlik Kültür Çevre ve Masal Çalışmaları Derneği’nin kurucu üyesi olup halen derneğin başkan yardımcılığı görevini üstleniyor. İzmir, İstanbul ve Ankara'da “Düş Zamanı Masal Anlatımları” ve içeriği tez çalışmasından ve anlatıcılık deneyimlerindenden oluşan “Masal Kapısı Masal Anlatıcılığı Eğitimi”ni düzenlemeye devam ediyor. 

Sıla Topçam

Efe Elmas

            Efe Elmas 1989 yılında İzmir'de doğdu. Liseyi Bornova Anadolu Lisesi'nde, lisans eğitimini Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde tamamladı. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde Gıda Virolojisi alanında yüksek lisans yaparken hayatına farklı bir yön vermeye niyet ederek bölümden ayrıldı. Şu anda Dokuz Eylül Üniversitesi'nde "Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet" alanında yüksek lisans yapmakta ve Tanrıça arketipleri ile mitoloji ve masal üzerine tezini hazırlamaktadır. Erken yaştan beri hem bilime hem bilinmeyene meraklı olan Efe Elmas, her iki alanda da çeşitli konularda araştırmalar yapmıştır. Antropoloji, kadim inançlar ve ritüelleri ile gelenekleri, dinler tarihi, rüyalar, şifa teknikleri, mitoloji ve masal araştırmaları, toplumsal cinsiyet, sembolizm (simgebilim) ile simgesel yorumlama ilgi alanlarından bazılarıdır. Araştırmalarını 2008 yılından beridir İndigo dergisinde, 3.göz, Yuvaya Yolculuk gibi dergilerde paylaşmıştır. Şu anda yazılarını Varoluş Dergisi'nde ve Sıla Topçam ve Mutlu Öz ile birlikte kurduğu “Kadim İnsan” dergisinde yayınlamaktadır. 

 

       Maya Şamanı Ayşe Nilgün Arıt hocasıyla 2013 yılında tanışması itibariyle hayatına ve maneviyata dair merakına bambaşka bir yön vermiş ve içsel arayışını derinleştirmiştir. Kendi özünü keşif yolunda şamanik öğretiyi yüreğinde benimseyerek yürümeye niyetlenmiştir ve tanıştığı zamandan beridir şamanik pratiklerine devam etmektedir. Şamanik bakış açısı sayesinde ilgi alanları olan arkaik öğretiler ile bilim arasında, iç dünyası ile dış dünya arasında bir köprü kurmaya niyetlenmiştir. Ayşe Nilgün Arıt hocasının kulağına fısıldadığı "Kadim Lisan” ise herkesin yüreğinde arzuladığı iletişimin lisanı manasında önce kişisel sayfası sonrasında ise atölyelerini düzenlediği mekanın ismi olmuştur. İnsanlığın en eski iletişimi olan, sözel gelenekle aktarılan, sembolik lisanı da temsil eden “Kadim Lisan”’da 2016 yılından beridir çalışmalarını paylaşmaktadır. 2019 yılında P4C- Çocuklar için Felsefe eğitmenlik eğitimine katılmıştır.

 

      “Kadim Lisan” bünyesi altında yaptığı bazı çalışmalar şunlardır:

 

       *Hayata farklı bir açıdan bakmayı ve masal, mit, dinsel hikaye yorumlamayı öğrenip “gündelik hayat” ile bağını anlamayı amaç edinen “Mitoloji ve Masalın Sırları: Kadim Yorumlama Sanatı” eğitimi.

      *Tanrıça arketipleri ve aktif imgelem çalışmaları içeren bir yeniden doğuş ve dönüşüm programı olan “Tanrıça’nın Uyanışı” eğitim serisi. 

     *Modern mitleri incelediği, arkaik inançlarla bilimsel gelişmeler arasında kurduğu bağlantıları, insan doğasını anlamak üzere paylaştığı “Yaşayan Mitler, Masallar ve Arketipler” semineri.

      *Dolunay seremonisi içeren “Dolunay Çemberleri” yapmaktadır. 

 

       2003 yılında ilk olarak Habibe Elmas’tan Reiki eğitimi almıştır. 2007 yılında Usui Reiki 3b öğretmenlik seviyesine ulaşmıştır. 2010 yılının Mayıs ayında Usui Reiki Grandmaster/ teacher İsmail Bülbül’den Usui Reiki 3b seviyesini yeniden almış ve 2013 yılında Usui Reiki Grandmaster (5/6), 2018 yılında Usui Reiki Grandmaster/Teacher (7/8) seviyelerinİ alarak “Geleneksel Reiki Işık Aşamalarını” tamamlamıştır. Reiki eğitimlerini “İstanbul Reiki Okulu”’nun İzmir şube kurucusu olarak “Reiki Okulu İzmir”’de sürdürmektedir. 

 

     Sıla Topçam ile birlikte masal anlatımı sonrasında sembolik yorumlama ve imge çalışmaları içeren “Masal ve Arketip” atölyesi, masallar vesilesiyle şifalanmayı amaç edinen “Şifalı Masallar” etkinlikleri yapmakta ve tüm bunların yanı sıra Sıla Topçam ile birlikte her sene 5 günlük “Ruhun Yolculuğu: Masallarla İçsel Keşif” kampı düzenlemektedir. 

 

     İstanbul Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nin 2 yıllık “Anlatıcı’nın Yolu” eğitiminde de konuk eğitmen olarak yer almaktadır. Ayrıca sembolizm ve arkaik inançlar ile ilgili düşüncelerini paylaştığı çeşitli festivallere, sempozyumlara, etkinliklere katılmaktadır.

Evrim Ölçer Özünel

   Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel, Ankara Hacı Bayram Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü'nde öğretim  üyesidir. Somut olmayan kültürel mirası korunması, masal anlatıcılığı, mitoloji, somut olmayan kültürel miras müzeciliği, kent folkloru, kültür turizmi,  sürdürülebilir kalkınma, kültür endüstrisi ve geleneksel mutfak kültürü üzerine dersler vermektedir.

 

   2000 yılından beri masal ve masal anlatıcılığı üzerine akademik çalışmalar yürütmektedir. Yurt içi ve yurt  dışında masal anlatıcılığı eğitimleri almıştır. Eğitimde masalların kullanımı ve öğretmenlerin masal anlatmalarına yönelik eğitimler vermektedir. MEB ve UNESCO işbirliğinde gerçekleştirilen Anadolu Masallarını Yeniden Canlandırma Projesinin yürütücülüğünü yapmaktadır.

 

     AHBVÜ Akdeniz Havzası ve Afrika Medeniyetleri Araştırma Merkezi yönetim kurulu üyesi ve AHBVÜ Türk Halk Bilimi ve Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısıdır.  ICOM üyesi olan Özünel, Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi’nin de koordinatörlüğünü yapmaktadır.

 

  UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi üyesi, UNESCO uluslararası kolaylaştırıcılar ağı üyesi olan Özünel, UNESCO’nun ulusal ve uluslararası pek çok toplantısına uzman ve temsilci olarak katılmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Somut Olmayan Kültürel Miras Uzmanlar Kurulu üyesidir. Ayrıca ISESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Bilim kurulu üyesidir. Uluslararası proje ve alan araştırmaları yürütmüş, uluslararası dergilerde masal, mitoloji, somut olmayan kültürel miras müzeciliği ve halk biliminin diğer alanlarında makaleler yazmış kitaplar yayınlamıştır.

Sertaç Koyuncu

     Sekans, Psikesinema, Sinemasal ve Alacakaranlık gibi sinema dergilerinde yazıları yayımlandı. 2016 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarım ve Yönetmenliği bölümünden, 2019 yılında aynı üniversitenin Film Tasarımı yüksek lisans programından mezun oldu. Halen Bahçeşehir Üniversitesi Sinema ve Medya Araştırmaları doktora programı öğrencisidir ve Yaşar Üniversitesi Film Tasarımı Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Sinema filmlerinde yardımcı yönetmen olarak görev almış, çeşitli kurumlarda kısa film yapımı ve senaryo atölyeleri düzenlemiştir. 

      *"Boğulmanın Adabı / Suffocating with Manners" Short Film (2019) - Yönetmen & Yazar

      2nd International 2 Sides Short Film Festival, Official Selection, Oct 2020 

      Kiev International Film Festival, Festival Plus Ukraine, Official Selection, Sep 2020

      7th Gio Awards, Short Film Category, *Achievement Award*, Jan 2020

      33rd Braunschweig International Film Festival, Nov 2019

      13th Alexandria Film Festival, Midnight Programme, Nov 2019

      72nd Cannes Film Festival Short Film Corner, May 2019

      41st Clermont-Ferrand Short Film Market, Jan 2019

      4th Torino Short Film Market, Nov 2019

      * "Prenses Model / Princess Ball Gown" Short Film (2019) -Görüntü Yönetimi & Kurgu

     30th Ankara International Film Festival, National Documentary Film Competition, Apr 2018

     19th International İzmir Short Film Festival, Nov 2018

     Bornova Municipality 2nd Short Film Festival, Nov 2018

     9th Human Rights Documentary Days, Dec 2018

    * "Solo" Short Film (2018) - Yönetmen, Yazar & Kurgu

    Queer Shorts From Turkey, Competition, Jan 2017

    Aphroditeproject, Afrodit Festivali,  Athens, June 2018

    62nd bi’bakino Lubunya-Queer Shorts From Turkey, Berlin, Jun 2018

    6th Pembe Hayat Kuir Fest - Short Film Selection

    2nd LGBTI+ Youth Festival - Short Film Selection

     *”Eşlik" (2016) Yönetmen, Yazar & Kurgu

       3üncü Ulusal Engelsiz İzmir Kısa Film Yarışması, Birincilik Ödülü.

      *"Benim Eşsiz Evim” (2014) Yönetmen & Kurgu

       1inci TÜSİAD Bir Dakikalık Kısa Film Yarışması, Finalist.

       18inci Uçan Süpürge Uluslarası Kadın Filmleri Festivali.  

       *“Çapulcular Bahçesi / The Garden of Chapulling" (2014) - Yönetmen & Kurgu

       21st Adana International Film Festival - Student Film Competition Finalist

       11th Kar Film Festival - Short Fiction Film Finalist

    *"Küçük Bir Hikaye / A Short Story" (2006) - Yönetmen, Yazar & Kurgu

     4th Istanbul International Children Film Festival, Runner-Up Prize

Ezgi Tatar

 

     2003 yılında Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi'ni, 2007 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı bölümünü tamamladı.

2011 yılında Orff-Schulwerk eğitimlerine katılmaya başladı, yurt içi ve yurt dışındaki seminer ve kurslara katılarak eğitimine devam etti.

 

    2013 – 2015 yılları arasında gerçekleşen “Orff-Schulwerk Elementer Müzik ve Hareket Eğitimi Seviye Geliştirme Kursları”nı tamamladı. Orff- Schulwerk Forum Salzburg üyesi olan Orff Schulwerk Eğitim Danışmanlık Merkezi Türkiye'den onaylı "Eğitmen Eğitimi" kursunu 2016 tarihinde başarıyla tamamlayarak “Orff-Schulwerk Eğitmeni” olma hakkını kazandı.

 

    

2016 yılında Anadolu Orff Müzik Eğitimi kapsamında Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü'nde "Advanced Studies in Music and Dance-Orff Schulwerk" Special Course programına burslu olarak katılma hakkı kazanarak bu programı tamamladı. 

     2018 yılında "New European Mentorship Program in Orff Schulwer" programına kabul edildi. Bu programda Orff Schulwerk’te hareket eğitimi üzerinde çalışmalar yaptı.

Kurucusu olduğu Musik&Spiel'de “Müzik ve Hareket Eüitmeni” olarak çocuklar ve yetişkinlerle çalışan eğitmen, Güher&Süher Pekinel Anadolu Orff Müzik Eğitimi eğitmenleri arasında yer almaktadır. 

Ayten Öğütçü

 

          1977 Bulgaristan doğumlu olan Ayten Öğütcü, İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde eğitimini tamamladı ve ardından 2000 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümünden mezun oldu.

       2005’te Dokuz Eylül Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sahne Sanatları Anasanat Dalı’nda Yüksek Lisansını tamamladı.

 

        2007 yılında yine aynı birimde doktora programına başladı. 2004 yılından beri Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü, Sahne Tasarımı Anasanat Dalında Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

         Çalışmalarında kukla tiyatrosu üzerinde yoğunlaştı. Aralarında Devlet Tiyatroları, çeşitli Şehir Tiyatroları ve TRT’nin de olduğu pek çok kurum için kukla tasarım ve realizasyonları gerçekleştirdi.

 

        Londra’da bulunan Welovestories adlı yapım şirketi için, Kosova/ Priştine’de bulunan Dodona Puppet Theater için Goethe Institut ve Priştine belediyesi sponsorluğundaki iki tiyatro oyunu için ve Katar Kültür Bakanlığının davetlisi olarak da yeni kurulmakta olan Doha Puppet Theater için dekor, kostüm ve kukla tasarım ve realizasyonları yaptı. Bunların dışında kukla uygulamaları ile yurt içinde ve yurt dışında sergilere katıldı, pek çok uluslararası kukla ve tiyatro festivalinde katılımcı, izlenimci ya da görevli olarak çalıştı.

 

       İzmir Çağdaş Drama derneği başta olmak üzere çeşitli kurumlar için kukla kursları düzenledi, workshoplar verdi